(žmogaus teisių dokumentai, sutartys, tarptautinių organizacijų rekomendacijos, ataskaitos)
1.1. Neįgaliųjų teisių konvencija ir jos fakultatyvinis protokolas
Anotacija: 2006 m. gruodžio 13 d. Jungtinių Tautų GeneralinÄ—je AsamblÄ—joje Å¡alių narių priimta Neįgaliųjų teisių konvencija ir jos fakultatyvinis protokolas yra pagrindinis tarptautinis dokumentas neįgaliųjų teisÄ—ms ginti. Lietuva prisijungÄ— prie Å¡ios Konvencijos 2010 m. rugsÄ—jo 17 d., įsipareigodama saugoti asmenų su negalia teises. Lietuvoje Å¡i Konvencija yra pagrindinis instrumentas asmenų su negalia teisÄ—ms įgyvendinti. Å ios Konvencijos tikslas yra skatinti, saugoti ir užtikrinti visų asmenų su negalia visapusiÅ¡kÄ… ir lygiateisį naudojimÄ…si visomis žmogaus teisÄ—mis ir pagrindinÄ—mis laisvÄ—mis, taip pat skatinti pagarbÄ… Å¡ių asmenų prigimtiniam orumui. Pagal Å¡iÄ… KonvencijÄ…, asmenys su negalia yra asmenys, turintys ilgalaikių fizinių, psichikos, intelekto ar jutimo sutrikimų, kurie, sÄ…veikaudami su įvairiomis kliÅ«timis, gali trukdyti Å¡iems asmenims visapusiÅ¡kai ir veiksmingai dalyvauti visuomenÄ—je lygiai su kitais asmenimis. Å i Konvencija įtvirtina požiÅ«rį, jog asmenys su negalia yra ne socialinÄ—s pagalbos ar labdaros objektai, o subjektai, turintys tam tikras teises, kurie gali pilnai reikalauti ir naudotis savo teisÄ—mis, aktyviai dalyvauti visuomenÄ—je. Å alys, prisijungusios prie Å¡ios Konvencijos, įsipareigoja imtis visų teisinių, administracinių ir kitų priemonių, įgyvendinant teises, numatytas Konvencijoje; ar atsisakyti priemonių ir praktikų, kurios diskriminuoja asmenis su negalia; ir įsipareigoja įtvirtinti asmenų su negalia teises visose valstybÄ—s programose. TodÄ—l Å¡i Konvencija aktuali visoms valstybÄ—s institucijoms, rengianÄioms visas valstybÄ—s programas, teisines, administracines ir kitas priemones. Å i konvencija yra aktuali asmenų su negalia teises ginanÄioms pilietinÄ—s visuomenÄ—s organizacijoms, rengianÄioms siÅ«lymus dÄ—l įstatyminÄ—s bazÄ—s, programų, priemonių, valdymo modelių, planuojamų valstybÄ—je, susijusių su asmenų su negalia teisių įgyvendinimu.
1.2. Lietuvos Respublikos pirmoji ataskaita dėl Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo
Anotacija: Lietuvos Respublikos pirmojoje ataskaitoje dÄ—l Neįgaliųjų teisių Konvencijos pateikiama situacijos apžvalga bei apibendrinimas dÄ—l teisinių ir kitų priemonių, kurių imtasi įgyvendinant asmenų su negalia teises, numatytas Konvencijoje. Å i ataskaita yra aktuali pilietinÄ—s visuomenÄ—s organizacijoms, vertinanÄioms valstybÄ—s pastangas dÄ—l Konvencijos įgyvendinimo, taip pat teikianÄioms siÅ«lymus bei komentarus dÄ—l Konvencijos įgyvendinimo.
1.3. Jungtinių Tautų Komiteto dėl asmenų su negalia teisių komentarai dėl Lietuvos Respublikos pirmosios ataskaitos
Anotacija: Dokumente pateikiami Jungtinių Tautų Komiteto dÄ—l asmenų su negalia teisių komentarai dÄ—l Lietuvos Respublikos pirmosios ataskaitos dÄ—l Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo. Å is dokumentas yra aktualus tiek valstybÄ—s institucijoms, tiek pilietinÄ—s visuomenÄ—s organizacijoms, ketinanÄioms imtis tolesnių priemonių ar teikianÄioms siÅ«lymus dÄ—l tolesnių priemonių dÄ—l Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo Lietuvoje.
1.4. Neįgaliųjų teisių konvencija: Profesinis apmokymas
Anotacija: Leidinys yra iÅ¡samus Å¡altinis, skirtas praktiÅ¡kai įgyvendinti Neįgaliųjų teisių konvencijÄ…. Leidinyje pateikiamos rekomendacijos Neįgaliųjų teisių konvencijai įgyvendinti. Leidinyje pateikiama neįgalumo samprata iÅ¡ žmogaus teisių perspektyvos, pagrindinių Konvencijos principų apibrėžimai, rekomendacijos dÄ—l praktinių priemonių ir mechanizmo, įgyvendinant KonvencijÄ…. Leidinyje taip pat numatomas Konvencijos įgyvendinimo stebÄ—senos mechanizmas bei apraÅ¡o ataskaitų teikimo principai ir tvarka Jungtinių Tautų Komitetui dÄ—l asmenų su negalia teisių. Leidinys yra aktualus atsakingoms institucijoms, praktiÅ¡kai įgyvendinanÄioms KonvencijÄ…. Leidinys taip pat yra naudingas, rengiant profesinius apmokymus asmenų iÅ¡ institucijų, atsakingų už Konvencijos praktinį įgyvendinimÄ…. Leidinys taip pat naudingas pilietinÄ—s visuomenÄ—s organizacijoms ir asmenų su negalia asociacijoms, atliekanÄioms Konvencijos įgyvendinimo stebÄ—senÄ… ir teikianÄioms ataskaitas Jungtinių Tautų Komitetui dÄ—l asmenų su negalia teisių.
1.5. Asmenų su psichikos sutrikimais apsaugos bei psichikos sveikatos priežiūros tobulinimo principai
Anotacija: 1991 m. gruodžio 17 d. Jungtinių Tautų GeneralinÄ—je AsamblÄ—joje Å¡alių narių priimta rezoliucija dÄ—l asmenų su psichikos sutrikimais apsaugos ir psichikos sveikatos priežiÅ«ros tobulinimo principų. Dokumente pateikiami pagrindiniai principai dÄ—l asmenų su psichikos sutrikimais teisių įgyvendinimo, taip pat principai dÄ—l psichikos sveikatos priežiÅ«ros valdymo. TodÄ—l Å¡is dokumentas ypaÄ svarbus psichikos sveikatos priežiÅ«ros bei kitoms institucijoms, užtikrinanÄioms asmenų su psichikos sutrikimais teisių apsaugÄ…, rengianÄioms psichikos sveikatos valdymo mechanizmus bei profesinį pasirengimÄ…. Dokumentas taip pat reikÅ¡mingas pilietinÄ—s visuomenÄ—s organizacijoms bei asmenų su psichikos sutrikimais asociacijoms, vykdanÄioms psichikos sveikatos valdymo mechanizmų stebÄ—senÄ… pagal Å¡iuos principus bei teikianÄioms siÅ«lymus dÄ—l Å¡ių mechanizmų tobulinimo.