(moksliniai tyrimai, visuomenÄ—s nuomonÄ—s apklausos)
4.1. Eurobarometras: Diskriminacija ES 2015 metais
Anotacija: Eurobarometro apklausoje pateikiami visuomenÄ—s nuomonÄ—s rezultatai Lietuvoje apie visuomenÄ—s supratimÄ… apie diskriminacijÄ…, asmeninį požiÅ«rį į diskriminacijÄ…, apie žinojimo lygį apie teises dÄ—l diskriminacijos, apie kovos su diskriminacija politikÄ…. Viena iÅ¡ apklausos dimensijų – diskriminacija dÄ—l neįgalumo. TodÄ—l apklausos rezultatai yra svarbÅ«s suinteresuotoms organizacijoms, vertinanÄioms diskriminacijos dÄ—l neįgalumo lygį Lietuvoje ir anti-diskriminacijos priemonių ar advokacijos efektyvumÄ….
4.2. Mokslo studija: Iššūkiai įgyvendinant Lietuvos psichikos sveikatos politiką
Anotacija: Mokslo studijoje kompleksiÅ¡kai analizuojama Lietuvos psichikos sveikatos politikos formavimo ir įgyvendinimo raida 1990–2013 metais bei moksliÅ¡kai įvertinamas jos veiksmingumas. Mokslo studijoje pateikiami modernÅ«s psichikos sveikatos principai, kurie remiasi žmogaus teisių principais; kokybinio ekspertų tyrimo analizÄ—; svarbiausių psichikos sveikatos politikos įgyvendinimo sriÄių analizÄ—, įskaitant vaikų psichikos sveikatos politikos įgyvendinimo bei deinstitucionalizacijos proceso analizÄ™; nagrinÄ—jami svarbiausi permainų siekimo mechanizmai; pateikiami žiniasklaidos bei politinio diskurso apie psichikos sveikatÄ… tyrimai ir analizÄ—; taip pat pateikiami tyrimo rezultatai, iÅ¡vados ir rekomendacijos, kuriose pažymima, kad Å¡iuolaikiniai mokslo žiniomis grįsti principai yra suformuluoti Lietuvos psichikos sveikatos politikos, taÄiau nÄ—ra įgyvendinami, todÄ—l nÄ—ra veiksmingi. Mokslo studijos tyrimo rezultatai atspindi nepalankius faktorius, susijusius su visuomenÄ—s nuostatomis, valdžios institucijų sprendimais ir psichikos sveikatos priežiÅ«ros sistemos veikimo bei vertinimo bÅ«dais, kurie sÄ…veikaudami stabdo psichikos sveikatos veiksmingumÄ… Lietuvoje. TodÄ—l mokslo studijoje pateikiami pagrindinių kliÅ«Äių faktoriai, įgyvendinant psichikos sveikatos politikÄ… Lietuvoje. Å i studija aktuali valstybÄ—s institucijoms, ketinanÄioms imtis priemonių, skatinanÄių psichikos sveikatos veiksmingumÄ… Lietuvoje. Å i mokslo studija taip pat yra aktuali suinteresuotoms pilietinÄ—s visuomenÄ—s organizacijoms, teikianÄioms siÅ«lymus dÄ—l psichikos sveikatos valdymo mechanizmų. Atsižvelgus į mokslo studijos pateiktus žiniasklaidos ir politinio diskurso analizÄ—s rezultatus, pilietinÄ—s visuomenÄ—s organizacijos gali formuoti advokacijos planus ar vykdyti advokacijos kampanijas.
4.3. Kova su stigma ir diskriminacija, nukreipta prieš asmenis su psichikos sveikatos problemomis Europoje
Anotacija: Straipsnyje analizuojama stigma ir diskriminacija, nukreipta prieÅ¡ asmenis su psichikos sveikatos sutrikimais. ÄŒia taip pat analizuojama ir visuomenÄ—s nuomonÄ— apie asmenis su psichikos sveikatos sutrikimais, žiniasklaidos įtaka formuojant Å¡iÄ… nuomonÄ™, paÄių psichikos sveikatos priežiÅ«ros specialistų nuomonÄ—s. Straipsnyje aptariamos ir stigmos pasekmÄ—s asmenų su psichikos sutrikimais įsidarbinimui bei antidiskriminacinių įstatymų įtaka įsidarbinimui, taip pat skirtingų antistigmos kampanijų efektyvumas. TodÄ—l straipsnis yra aktualus advokacijos strategijai ir taktikai, kovojant su stigma ir diskriminacija. Juo gali pasinaudoti pilietinÄ—s visuomenÄ—s organizacijos, formuojanÄios advokacijos strategijÄ…, planÄ… bei kampanijÄ….